Eski Teyp Kasedi Nasıl Onarılır ?

İçinde : Teknik Yazılar Üzerinde: Wednesday, April 11, 2018 Yorum: 0 Hit: 671

Eski Teyp Kasedi Nasıl Onarılır ? 

Araç Gereçler :
Düz uçlu tornavida 
Para bandı 
Düz temiz bir ortam (örneğin masa)


* Teyp kasetinin vidaları sökülür. 
* Kasetin kabuğu (dış plastik) uygun şekilde ayrılır. Ayırım yaparken nazik ve dikkatli olmakta fayda var. Bu kabuklardan baskı süngeri üzerinde olan kısmı yere gelecek şekilde ayırım yapılmalı.


* Kasetin bandı bir yerinden kopmuştur. Bant tamamen yerine sarılı halde değilse, başıboş şekilde sargıdan kurtulmuş yerleri varsa bunları yine dikkatli bir şekilde sarmalı az bir uç bırakmalıyız. Manyetik bandın yeniden sargıdan kurtulmasını önlemek için sabitlemek gereklidir. Sabitlerken para bandı kullanabilirsiniz. Ancak manyetik yüzeylere gelmemesine önem vermeliyiz yoksa o kısımdaki manyetik yüzey banda yapışarak sökülebilir bu da bandın o kısımdaki kaydın silinmesi anlamına gelir. 
* Her iki bant sarmalını da sabitledikten sonra uç uca tutturmak için bıraktığımız kısımları para bandı ile üst üste getirerek birbirine bandlıyoruz. Bantladığımız kısımların genişliği teyp kasetinin bandından çok çok geniş olmamalı ki kaset düzgün çalışabilsin.
* Daha sonra birbirine tutturduğumuz bandı kasetin köşelerindeki rulolara (kılavuz makaraları) ve baskı süngerinin bulunduğu yola uygun şekilde yerleştiriyoruz. 
Dikkatli bir şekilde kasetin diğer kabuğunu monte ediyoruz. 
* Vidalarını yerleştirip sıkıyoruz.

* Parmağımızla ya da çok bilinen bir yöntem olan kurşun kalem ile kasetin besleme makarasını döndürerek manyetik bandın rahat hareket edip etmediğini kontrol ediyoruz. Rahatça yol alıyorsa sıkıntı yoktur eğer rahatça hareket etmiyorsa kaset teybe takılmamalıdır çünkü bu hareket kasetin tekrar bozulmasına belki de daha büyük sorunlara yol açabilir. Bu yüzden manyetik bant kasetin içinde rahat hareket edene kadar tamir işlemini sürdürmeliyiz.

YAZAR :  OĞUZ BERK (BERK PLAK)

Yorumlar

Bir Yorum Bırak