Son Bloglar

Mono Stereo ve Quadrophonic Ses

MONO : Mono yada “monoural” ses, ses sinyalinin tek bir kanala kaydedilmiş olması anlamına gelir. Mono sesi birden fazla hoparlörde dinleyebilirsiniz. Fakat tüm hoparlörler aynı ses sinyalinden beslenecektir
STEREO : Stereo yada “stereophony” ses sinyalinin iki kanala kaydedilmiş olması anlamına gelir. İki hoparlör yardımıyla ‘mono’dan çok daha geniş bir dinleme alanı yaratılır. Bu dönemin gelişmeleri dinleme keyfini birkaç kat arttırmanın ve doğal sese daha yakın bir tını yakalayabilmenin yanı sıra ses reprodüksiyonuna da iki boyut kazandırmıştır.
QUADROPHONİC : 4 kanaldan ses gelecek şekilde kayıt yapılan özel plakları bu şekilde dinlemek mümkündür.Ön arka sağ sol şeklinde kolonlar yerleştirilerek sistem oluşturulmaktadır.

Devamını Oku

Bir plağın ses kalitesinin iyi olması için gereken koşullar

Plağa basılacak olan ana ses taşıyıcısının kaliteli olması : Bu tamamen müziğin stüdyo kayıt ve mastering kalitesi ile düz orantılıdır.        Yani kısaca kaliteli bir ortamda ve ehil kişiler/ton maister tarafından hazırlanması ve plağa basılacak olan sesin kaliteli olması.
  Stüdyoda elde edilen ve son çıkan sesin plak kalıbına (eski adıyla master yeni adıyla stamper) aktarılmasının doğru ölçümlerle yapılması.

Devamını Oku

Showing 1 - 5 of 65 items